Bir başka dünya: blokzincirler-blockchain

Görsel seçimlerimi çok dikkatli yaptığımı bilmenizi isterim. Semboller ve görsellerle anlatımdaki etkiyi ve anlamayı kolaylaştırıp; konuyla ilgili derinleşmenizde yardımcı oluyor.

Görseli okuyup bunu anlamdırmak, aslında insanları, hayatı, sosyal yapıyı ve buna benzer bir çok konuyu anlamamıza yardımcı oluyor.

Üstteki görsel bu yönüyle muhteşem. Dikkat ederseniz saat kısmının olduğu kalemin tarafı kırık. Dakika kısmı yeni ve canlı. Saat kısmı daha soluk.

Bir saatte belirleyici ana unsur akreptir, yelkovan yani dakika değil.

Çünkü öncelikle benzersiz olan saatlerdir. Dijital saatlerde tam benzersizdir. Çün 24 sayıya bağlıdır. Ama klasik saat için gece gündüz kavramına bağlı olarak yarı benzersizdir.

Özetlersek:

Saatlerdeki akrep kısmının benzerliği:

Analog saat yarı benzersiz.

Üzerine kafa yoracak önemli bir konu. Düşündükçe heycanlanıp, hayal etmekten kendinizi alamıyorsunuz. Bugün görsel üzerinden dünyayı okuyacağız.

Dijital saat ise tamamiyle benzersizdir.

Peki yukarıdaki görselde saatin tam yarısı karanlık diğer yarısı ise aydınlıktır. Ama görseli dikkatli incelerseniz öyledir.

Yoksa ilk bakışta yarı kısmını yani aydınlık kısmının daha fazla olduğunu düşünürsünüz. İkiside doğrudur. Ama diğeri daha doğrudur.

Bu bakış yorumunu seviyelendirebilirsiniz. Bunu sonra yapacağız.

Şimdi daha da derinleşelim:

Daha dikkatli bakarsanız görsele bir yerden ışık veriliyor. Bunu kırılan kalemin sarı kısmındaki çıkıntıyla ve mavi tarafın gölgesiyle analayabilirsiniz.

Ne demiştik: Analog saat için gece mi gündüz mü bilinmeli. Aksi halde saatin bize doğruyu söylemesi zor.

devam edelim. Işık sol üst köşeden saatimize yansıyor. Ama saatimizin yarısını bu gelen ışık veya kalem gölgelendirmiyor. Kırığın olduğu noktadan bölümüş. Kalanıyla aynı mavi tonunda.