Bitcoin felsefesi nedir?

Bitcoin felsefesi nedir?

Önce cana(hayattta olmaya) ihtiyacımız var. Bunu devam ettirmeye. Çalışmaya ve gıdaya. Bunun içinde paraya ihtiyacımız var. (detaylı anlattım: Para algıdır!)

Bitcoin aslında nedir biliyor musunuz?

Bitcoin gizliliğe karşı var olan sistemi en büyük isyandır. Gizlilikten kim söz edebilir şu anda?

Bütün mevcut sistemlerin ve cihazlarımızın güvenliğinin olmadığını hepimiz gayet iyi biliyoruz. Bunu en büyük isyan bayrağını çeken Bitcoin.

Şöyle düşün: bütün bilgilerimiz işleniyor okunuyor değerlendiriliyor. Bunlardan sonuçlar elde ediliyor ve tekrar bize satılıyor. Satılanlardan tekrar bir sonuç elde ediliyor ve tekrar bize satılıyor. Sonuçlar tekrar alınıyor ve tekrar bize satılıyor. Bitmiyor. Yoluyorlar. Beğendiriyorlar, ihtiyaç hissettiriyorlar. Neyi nasıl nerde yaşamamız gerektiğini algılatıyorlar.

Bu bitmeyen bir döngü.

Buradaki temel esas bizim gizliliğimizin olmaması. Herşeyimiz artık kullanılıyor. Bunları sağlayanlar sistemler, devletler, adına ne derseniz deyin, ortada bunu yöneten, yönlendiren, ayakta tutan bir düzen var. Bitcoin aslında blok chain teknolojisi ile buna meydan okuyor. Nasıl mı ?

Bitcoin ya da blok chain size sunduğu en önemli ve ilk argüman ne?

Gizlilik.

Eğer paramını=emeğimizi bilinmez kaynaklardan kullanırsak, nasıl gol atmış oluruz düşünün!

Çünkü ayakta kalıp tüketmeniz 2. basamağı bu! Tüketmetimi parayla yapıyorsunuz. Bunun tamamlayıcısı tüketim. Tüm ekonomiler bu basamakların arasından beslenir.

E şimdi size soru? Niye buna izin versinler ki?

Cevap: mecburlar. Yürümüyor. Patlayıp duruyor düzen.

Nerede bitti:

Lehman brothers batışı(yada parayı kaçırışı): bu düzenin iki kaşının ortasına mermiyi çaktı.

Filmi bile yapıldı(To big fail): “A.b.d de o gece bankalar dedi ki: bize 700 milyar dolar vermezseniz: dünya üzerindeki hiç bir bankamatikler ve kredi kartları yarın çalışmacak (sayın başkan)”

Blockzincir teknolojisinde Kim? sorusu rafa kalkıyor. Kullanılabilir datanızı yok edebiliyorsunuz. Tamamen anonim kalıp yaşamınıza devam ediyorsunuz.

Aslında blokchain size sunmuş olduğu, daha doğrusu, dünyaya sunmuş olduğu meydan okuduğu şu anki sistem ve düzen. Bu düzen kendini tehdit altında hissediyor mu: dolaylı olarak yavaş yavaş hissedilir şekilde evet.

Blokchain teknolojisinin çıkış noktasını bu şekilde değerlendirirseniz sonuçlarını da anlamanız daha kolay olur. 

Tabi buradan bir romantizim çıkmasın.

Sonuç olarak bir realite var. Her şey süper olacak özgürlük gizlilik eşit haklar eşit koşullar gibi klasik söylemlerin içine girmek istemiyorum ve bunlara da inanmıyorum.Ama ortadaki bir çok sorunun çözümü için blokchain midir? Muhtelemen ama bu zamana kadar gelmiş geçmiş en iyi çözüm müdür? Belki en yakınıdır diyebilirim.

blockchain.org

İletişim – Eğitim Programlarımız