Blokzincir Saldırı Türleri

Her mükemmelde bir güzellik vardır. Blokzincir teknolojisinde saldırı yapılabilir. Hatta yapılmıştır.

Bencil Madenci nedir?

Tabi bu konuda kurgusal davranış türleri daha yaygındır. Örneğin: Aç gözlü bir madenci bulduğunu bloğu yayınlamaz ve diğerlerinin yeni blok bulmasını bekler. Bu şekilde bulduğunu bloğun ödülüyle birlikte 2 blok ödülü alır.

Çok güzel değil mi?

Koskoca teknoloji bile insanın aç gözlülüğüne yenilebiliyor.

Tabi bunu uygulamak istemez madenci sebebi ise: bu türde bir haber fiyatları ters döndürür.

Alın size bir enteresanlık daha: tek sebep bu. Kendi kaybı daha fazla olur.

100.000 bloğun kazılmış olduğunu varsayalım. Bu durumda Ali, Bora ve Can 100.001. bloğu bulmaya çalışır. Dan bu bloğu bulur ama bilgiyi gizli tutar. Artık iki zincir vardır, herkese açık olan ve metin’in gizli (ve daha uzun) zinciri. Diğerleri hala 100.001. bloğu bulmaya çalışırken metin 100.002. bloğu bulur.

Metin’in zinciri artık iki blok öndedir. Şansının devam etmesi ve diğer zincirden bu mesafeyi koruyarak önde olmayı sürdürmesi durumunda Metin çalışmaya devam eder. Diğerleri yalnızca bir blok geride kalacak şekilde ona yaklaştığında kendi zincirini ortaya çıkarır.Metin’in artık herkese açık olan zinciri, diğer katılımcıların üzerinde çalıştığı zincirden daha uzundurEn uzun zincir kuralı adı verilen kurala göre üzerinde çalışılması gereken “doğru” zincir en çok Proof of Work‘e (zincir işi olarak da bilinen bir ölçüt) sahip olandır. Yani bir node bir zincir üzerinde daha fazla çalışma olduğunu tespit ederse bu zincire geçer ve madencilik gücünü bu daha uzun zincir için kullanır.

Özetle: Düzeltmemiz gereken insanın arzu ve istekleridir.

İletişim – Eğitim Programlarımız