Dijital Türk Lirası

Ülkemizdeki durum tam olarakta bu… Maalesef

Yapmayın etmeyin ağalar…

Dün akşam Twitter lightening ağlarıyla bahşiş gönderme özelliğini duyurdu. Bu şu demek: devletlerin uygulamış olduğu uluslararası alanda regülasyonların hiçbirini kabul etmiyoruz. Sizlere ve kurulu düzenleri, meydan okuyoruz. Bu basit bir gelişme olarak değerlendirilebilir.

Ama asla o kadar masum ve basit değil nasıl mı?

Artık dünya üzerinde para transferi yapan uygulama kuruluş veya bir sistemin varoluşunu sonuna geldiğini uluslararası ve aslına bakarsanız bir devlete bağlı olmayan bir sosyal medya uygulamasıyla sona erdiğini görmek veya anlamak çokta zor olmasa gerek. İşin en güzel tarafı da bunun başlangıç noktasının bahşiş olarak adlandırılması. Yani algılamamız olarak bize şunu ifade ediyor: büyük paralar değil küçük paralar 5 $ 10 $ 15 $ 20 $ gibi meblağların aslında aktar olabileceğini anlatmaya çalışan basit ama gözüktü kadar basit olmayan aslında arkasında çok daha büyük ve gizli bir devrimin okunabileceği basit bir güncelleme. Kripto varlıklar ya da kripto paralarla ilgili nasıl vergilendirme biliriz sorusundan önce gelen çok ağır bir cevap oldu Twitter’ın yapmış olduğu bu son güncelleme. Ve biz bunun neresindeyiz en acı tarafı da aslına bakarsanız o.

Merkez Bankası ile yapılan protokol aslında var olan çalışılan ama ama artık test aşamasından çıkıp resmi olarak girdi çıktı ve hareketlerin yapılması için gereken imza protokolünü gördük. Bu çalışmalar çok daha önceden başlamıştı, artık bunun resmi olarak testten çıkıp kuruluşlar arasında kurumlar arasında hareketlerini yapabilmek için bu protokole i̇htiyaç vardı.

O yüzden yapılan imza protokolü var olan çalışmanın artık test aşamasından çıkıp reel hayattaki test bölümüne geçirmesi ile ilgiliydi açıklamaya da dikkat ederseniz 2022 yılının sonlarına doğru sonuçları paylaşacaklarını söylediler. Buda aslında buna işaret ediyor. Umarım bu ülke blok zincir teknolojisinden faydalanmanın en kısa yolunu en kısa sürede bulur.