IPFS Sen Güzel şeysin öyle!

Gerçekten yazmaktan keyif alınacak konudur bu ipfs.

IPFS harikalar diyarı!

Gezegenler Arası Dosya Sistemi (IPFS), eşler arası bir dosya sistemi oluşturan açık kaynaklı bir projedir . IPFS projesi, interneti kullanma şeklimizi potansiyel olarak değiştirebilecek iddialı bir projedir. Nihai hedefi, aynı dosya sistemine sahip, ancak Web’in bugün yaptığı gibi olmayan tüm cihazları birbirine bağlamaktır. IPFS’nin temellerini anlamak için onu HTTP ile karşılaştırmak faydalı olacaktır.

Esasen, mevcut World Wide Web, HTTP ve HTTPS protokollerine dayanmaktadır. Kısacası bunlar, dünya çapında veri iletişimini ve erişilebilirliğini sağlayan uygulama protokolleridir. 

HTTP, kullanıcıları (istemcileri) konumlarına göre sunuculara bağlayan bir istek-yanıt protokolü olarak çalışır. Örneğin, Alice bir web sitesine giderse, web tarayıcısı içeriği barındırma sunucusuna ister (örneğin, Amazon Web Hizmetleri). Her şey yolunda giderse, AWS sunucusu web sayfalarını ona geri gönderir. 

Ancak içerik, merkezi bir sunucu tarafından korunduğu için kalıcı değildir. Ve AWS çok sayıda web sitesine ev sahipliği yaptığından, sunucuları herhangi bir nedenle çökerse, İnternet’in büyük bir yüzdesi de onunla birlikte çöker.

Buna karşılık, IPFS, her türlü dijital verinin saklanabileceği ve paylaşılabileceği kalıcı ve dağıtılmış bir Web oluşturulmasına izin verir. HTTP iletişimleri içeriği sağlamak için bir sunucuya (belirli bir konuma sahip) güvenirken, IPFS iletişimleri içeriğin kendisine odaklanır.

IPFS ile Alice artık içeriği doğrudan AWS sunucusuna sormayacak. Bunun yerine, dağıtılmış ağa “bana bu içeriği kim sağlayabilir?” Diye soracaktı. ve en yakın akranlar çabucak yanıt verirdi.

Uygulamaya bağlı olarak IPFS, sansür direnci, veri bütünlüğü, daha düşük işletme maliyetleri, daha iyi performans ve güvenlik gibi HTTP ile karşılaştırıldığında birçok avantaj sunabilir.Kısıtlamalardan bazıları, küçük bir akran popülasyonuna yol açan, ağa katılmaya yönelik düşük teşviklerle ilgilidir. Sınırlı benimseme, dosyaların kalıcı olarak kullanılabilir olmasını zorlaştırır. Belirli veriler yalnızca birkaç düğüm tarafından barındırılıyorsa ve tümü çevrimdışı olursa, erişilemez hale gelir.

3 kasım 2021