Layer 2, starkware, zk, dydx

Keyifli okumalar…

Katman 2 nedir?

Ticareti önemli ölçüde ölçeklendirmek için dYdX ve StarkWare, StarkWare’in StarkEx ölçeklenebilirlik motoruna ve dYdX’in Perpetual akıllı sözleşmelerine dayanan çapraz marjlı kalıcılar için bir Katman 2 protokolü oluşturdu. Tüccarlar, önemli ölçüde daha düşük gaz maliyetleri ve buna bağlı olarak çok daha düşük ticaret ücretleri ve minimum ticaret boyutları bekleyebilirler.

StarkWare zkSTARKS teknolojisi, güvenliğini temel Ethereum blok zincirine dayandırırken, dYdX’in ticaret anlaşma kapasitesini önemli ölçüde artıran bir ZK-Rollup teknolojisi biçimidir. StarkWare’in dYdX entegrasyonu, tamamen gözetimsiz bir protokol sağlamak için veri bütünlüğü için STARK kanıtlarını zincir üstü veri kullanılabilirliği ile birleştirir. İşlemler, Katman 2’deki durum geçişlerinin geçerli olduğunu kanıtlamak için bir Ethereum akıllı sözleşmesine periyodik olarak Sıfır Bilgi Kanıtları yayınlayan bir Katman 2 sisteminde düzenlenir.

dYdX neden Katman 2’ye taşınıyor?

Ethereum saniyede yaklaşık 15 işlemi (TPS) işleyebilir; bu, DeFi, NFT’ler ve daha fazlasının aşırı büyümesini desteklemek için yeterli değildir. Ethereum 2.0 teorik olarak ağ hızlarını 100.000 TPS’ye çıkaracak olsa da, temel katman ölçeklendirmesi hala bir süre uzakta. Bu arada, Katman 2 ölçeklendirme çözümleri – Rollup’lar biçiminde – yürütmeyi boşaltarak Ethereum’un temel katmanını serbest bırakarak, ağ yükünü artırmadan gaz maliyetlerinin düşmesine ve verimin artmasına neden olur. StarkWare’in dYdX entegrasyonu, tamamen gözetimsiz bir protokol sağlamak için veri bütünlüğü için STARK kanıtlarını zincir üstü veri kullanılabilirliği ile birleştirir.

dYdX neden çapraz marjlı Perpetual’lar için Katman 2 çözümü olarak StarkWare’i seçti?

dYdX’in mühendislik ekibi, anında ölçekleme sorunlarını çözmek için çeşitli Katman 2 çözümleri ve diğer Katman 1’ler üzerinde kapsamlı bir durum tespiti yaptı.

Genel olarak, StarkWare, kullanıcılarımız için açık ara en iyi ticaret deneyimini en kısa sürede sağlamayı başardı.

Diğer Katman 1’ler, Ethereum’u başarılı kılan cüzdanlar ve geliştirici araçları gibi teminat tabanına ve yapı taşlarına henüz sahip değil. İyimser toplamalar gibi diğer Katman 2 çözümleri potansiyel olarak umut verici olsa da, savaşta test edildiği gibi değiller, tamamen aynı ürün deneyimini (çok uzun geri çekme süreleri) sunmuyorlar ve aynı düzeyde ademi merkeziyetçilik ve kriptografik garantiler sunamıyorlar. ZK-Toplamalar.

Sonuç olarak, tanımsız bir süre yerine aylar içinde ana ağda canlı olabilecek bir çözüm istedik. StarkWare, üretimde halihazırda spot ticaret borsaları yürütüyor ve güvenlik ve uzmanlık konusunda sektörde mükemmel bir üne sahip.

StarkWare kimdir?

StarkWare, Ethereum blok zincirini halka açık değişmez bir taahhüt katmanı olarak kullanarak, her türlü hesaplamanın zincir dışına taşınmasına izin vererek blok zinciri ölçeklenebilirliğini iyileştirmek için yazılım geliştirir. Ölçeklenebilirliğe odaklanan StarkWare, kısa, öz, şeffaf ve kuantum sonrası güvenli kanıtlar aracılığıyla hesaplama bütünlüğü sağlamak için sınıfının en hızlı teknolojisine sahiptir.

ZK-Toplamaları nasıl çalışır?

ZK-Toplamalar, işlemleri tek bir toplu iş halinde bir araya getiren veya “toplayan” ve daha sonra paketlenmiş işlemlerin geçerliliğini doğrulayan bir kanıtla birlikte Ethereum blok zincirine gönderilen bir tür 2. Katman ölçeklendirme çözümüdür. Ayrıca, ZK-Toplamalar, Katman 2’deki kullanıcı bakiyesi verilerinin Katman 1’de bulunmasına izin verir. Toplamalardaki ölçeklenebilirlik faydaları, pahalı hesaplamalı işi zincir dışına taşımaktan ve yalnızca zincir üzerindeki durum geçişinin geçerliliğini doğrulayan kanıtın doğrulanmasından gelir. .

ZK-Rollup’lar yüksek verim, anında kesinlik (ticari geri alma tehlikesi yoktur), kendi kendine saklama ve ticaret stratejisi gizliliği sunar ve bu nedenle yüksek değerli değişim kullanım durumu için çok uygundur. Ayrıca, bir sistem hacklenmesi durumunda, bir kaçış olayında kullanıcının fonlarını geri almak için gereken tüm veriler tam orada Ethereum blok zincirinde bulunur – ek bir güven varsayımı yoktur.

dYdX neden İyimser Toplamalar yerine ZK-Toplamaları seçti?

ZK-Toplamaları ve İyimser Toplamaları, çeşitli tasarım ödünleşimleri olan Katman 2 ölçeklendirme çözümleridir. Aralarındaki kritik fark, her protokolün dayandığı kanıt türüdür:

  • ZK-Rollup’lar Geçerlilik Kanıtlarına dayanır: blok zincirine her zaman, aslında geçerli olduğuna dair kanıtla birlikte yeni bir durum sunulur.
  • İyimser Toplamalar Dolandırıcılık Kanıtlarına dayanır: belirli bir zaman dilimi içinde blok zincirine bir sahtekarlık kanıtı sunulmadıkça yeni bir durumun geçerli olduğu varsayılır.

ZK-Toplamaları, dYdX’in kullanım durumu için önemli olan İyimser Toplamalara göre birkaç önemli avantaja sahiptir:

  • Güvenlik: ZK-Rollups’ta sistem her zaman geçerli bir durumdadır. İyimser Toplamalarda, bir sahtekarlık kanıtı sunulana kadar ve muhtemelen süresiz olarak geçersiz bir durum mevcut olabilir. Bir İyimser Toplama sistemi, fon çalmanın maliyeti ödül boyutuyla ilgili olmadığı için %51 saldırısına açık olabilir. Ayrıca, İyimser Toplamalar, oyun teorisi tabanlı güvenlik modelleri nedeniyle daha fazla saldırı vektörüne karşı savunmasız olabilir. Buna karşılık, bir ZK-Rollup sistemi geçersiz bir duruma taşınamaz ve ödül boyutundan bağımsız olarak fonlar çalınamaz.
  • Sermaye Verimliliği: ZK-Toplamalar, para çekme için İyimser Toplamalardan 1000 kat daha fazla sermaye verimlidir.
  • Ölçeklenebilirlik: Etkin ticari kullanım durumu için, İyimser Toplamalar, toplama işlemlerinin hacmiyle doğrusal olarak artan zincir içi kaynak tüketimi nedeniyle daha yüksek maliyetlerle sonuçlanır. Buna karşılık, zincir üzerinde yayınlanan ZK-Rollups verileri yalnızca mevcut kullanıcı bakiyelerini yansıtmak için kullanılır ve bu nedenle doğrusal büyüme, partideki konumların büyümesine bağlıdır.

Katman 2’ye geçerek hangi Gizlilik avantajları sağlanır?

StarkEx, zincirdeki tüm işlem ayrıntılarını yayınlamaz, yalnızca bakiye değişikliklerini yayınlar. Bu nedenle, tüccarların çoğaltılan tescilli ticaret stratejileri veya ticaret etkinliklerinin izlenmesi konusunda endişelenmelerine gerek olmadığı için gizlilik büyük ölçüde artırılmıştır.

dYdX, Ethereum 2.0’dan nasıl değişecek/faydalanacak?

Bugünün özetleri , ETH 2 olmadan 100’den fazla ölçeklendirme avantajı sunabilir. Vitalik Buterin’e göre , “Herkes özetlere geçerse , yakında ~3.000 TPS’ye sahip olacağız. ETH aşaması 1 geldiğinde ve toplamalar veri depolamaları için eth2 parçalanmış zincirlere geçtiğinde, teorik maksimum ~100.000 TPS’ye çıkarız. Sonunda, bize ~1.000-5.000 TPS veren yerel hesaplamalarla eth2 parçalanmış zincirleri getiren 2. aşama gelecek.” Ethereum 2.0 teorik olarak ağ hızlarını 100.000 TPS’ye çıkaracak olsa da, temel katman ölçeklendirmesi hala bir süre uzakta. EVM uyumluluğu ve ihtiyaçlarına bağlı olarak dApp’ler için isteğe bağlılığı dahil etme eğilimi ile toplama alanındaki çeşitli lezzetler arasında artan bir rekabet var.

Katman 2 ve Toplamalarla İlgili Diğer Kaynaklar